DOĞAÇLAMA TOPLULUĞU

Bugün Dünya Tiyatrolar Günü. Her yıl 27 Mart’ta dünya çapında birçok tiyatro grupları tarafından kutlanmaktadır. Bende bu anlamlı günde kuruculuğu yaptığım ‘’Cübbesizler’’ doğaçlama ekibinden bahsetmek istiyorum. Bir gurup sanat sever avukat tarafından 2010 yılında kuruluna İstanbul Barosu Tiyatrosu’na kurulduğu yıldan beri içinde oyuncu, eğitmen ve yönetmen olarak yer almaktayım. İstanbul Barosu Tiyatrosunda ‘’Temel Oyunculuk Eğitimi’’ atölyeleri yaparken çok fazla doğaçlama çalışmaları yaptırdığım için eğitimlere katılan Emre Leblebici BKM mutfak doğaçlama liginden bahsedince 2017 yılında İstanbul Barosu Tiyatrosunda yer alan ve doğaçlama seven oyuncularla bir araya gelerek ‘’ Cübbesizler’’ doğaçlama topluluğunu kurduk.

Cübbesizler doğaçlama topluluğu kurulduktan kısa bir süre sonra Dilek ÇELEBİ tarafından organize edilen ve BKM mutfakta düzenlenen ‘’ Doğaçlama ligi’’ başvurusunda bulunduk, bu büyük organizasyona başvuruda bulunan birçok doğaçlama ekibin arasından ilk 16 takım arasına seçildi. Uzun bir lig mücadelesi sonunda doğaçlama ligini 4. olarak bitirerek büyük bir başarı elde eden Cübbesizler doğaçlama topluluğu ikinci yıl katıldığı doğaçlama ligini 3. olarak tamamladı.

Cübbesizler doğaçlama topluluğu 5 yıldan beri katıldığı birçok festival ve gösterilerin sonunda tanında bir topluluk olarak anılmaya başlandı. Bir moderatörün sunumuyla gerçekleşen gösteri, yazılı herhangi bir metin olmaksızın seyirciden alınan yönelimlerle gerçekleşen kısa form doğaçlama oyunlar bütünüdür. Gösteriler interaktif olduğu için seyircinin payı çok önemlidir ayrıca dekor ve kostüm kullanılmamaktadır. Oyunlar esnasında enstrüman ve müzikler kullanılmaktadır. Düzenli çalışmaları sürdüren ekip 8 kişiden oluşmaktadır.

Moderatör : Mehmet Şah ÇELİK, doğaçlayanlar: Benay ÇAYLAK, Cebrail KALIN, Emre LEBLEBİCİ, İlker YAMANER, İrem Tuğçe ŞAHİN, Onur KASIRGA, Ömer Oğuz GÜLERYÜZ, Özgü HOROZAL

Av. Mehmet Şah ÇELİK