FRANZ KAFKA’nın DAVA’sı ‘’DURUŞMA’’

Dünyayı sarsan Covit-19 salgını nedeniyle zor günler geçiren sanat dallarından biri de şüphesiz tiyatro ve tiyatro emekçileridir. Uzun bir süre kapalı kalan salonlardan sonra yavaş yavaş tedbirler alınarak seyirciyle buluşan oyunlar bizleri de heyecanlandırıyor. Kültür Turizm Bakanlığı maddi katkılarıyla geçen hafta prömiyeri yapılan Franz Kafka’nın Dava adlı kitabından uyarlanan ‘’ Duruşma’’ oyununu izledim. Gelecek gösterimi 27.12.2021 saat:20.30’da Kozzy Sahne’de sergilenecek oyunu mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Oyun ile ilgili genel bilgiler

Romanın yayınlanışının üstünden neredeyse yüz yıl geçti. Ama yaşadığımız çağda da Kafka’nın yazdıkları değişmedi. Hatta insanın başına gelenleri kabullenişi, kendine yabancılaşması daha da derinleşti. Korku büsbütün etrafımızı sardı. Bu yüzden bu klasikleşmiş romanın uyarlamasını sahnede gösterebilmeyi hedefledik. Gerçeklik ötesi (Post Truth) adı verilen bu çağdan Kafka’nın yazdıklarına bir daha bakabilmek için.

Duruşma’nın konusu: Josef K. bir sabah ansızın tutuklandığını öğrenir. İftiraya uğramış olmalıdır. Çünkü kötü bir şey yapmamıştır. Gariptir ama normal yaşamına devam edebilecektir. Önce ciddiye almaz. Sonra etrafındaki herkesin anlaşılmaz bir biçimde davadan haberdar olduğunu görür. Durumun ciddiyetini kavrar. Suçunu öğrenebilmek için uğraşır.

Ancak ne mahkemeye çıkarılır ne de savcılarla görüşebilir. Yeri bile söylenmeyen mahkemeyi bulamaz. Bütün çabalarına rağmen bu görünmeyen mahkemenin dilini ve mantığını çözemez. Avukat tutar. Ama avukat da yeterince bilgi vermez. Yargıçları tanıyan herkesle görüşür aracılık yapmalarını ister. Ne yapsa olmaz. Yazgısının peşinden sürüklenir durur, savunma gücü yoktur, bir hiçtir. Bu dava bütün yaşamını kuşatmıştır. Josef K saplantı haline getirdiği davasıyla arasında aracı bulunmadığını, kaçınılmaz bir biçimde bu davanın tam merkezinde kendisinin olduğunu anlar. Ona düşen boyun eğip cezasını beklemektir.


Yazan: Franz Kafka

Uyarlayan: Andre Gide

Yöneten: A. Bülent Acar

Hareket Düzeni: Gizem Bilgen

Sahne Tasarımı: A. Bülent Acar

Kostüm ve Makyaj Tasarımı: F. Zülal Süer

Işık Tasarımı: Aykut Burak Gürsoy

Yapım: Kuzgun Yapım

Oynayanlar:

Aysu Tunca

Baransel Gürsoy

Ezgi Bozkurt

Fatih Yalçın

Öykü Çimen

Üzeyir Ulus

Yunus Emre Akıl

Av. Mehmet Şah ÇELİK

Medyaege Köşe Yazımdan